Незабутні постаті

Жмудський Олександр Захарович

21.04.2012

1910-1997
Народився 08.03.1910 в с.Тарасівка Пологівського р-ну Запорізької обл. Помер – 25.10.1997, м. Київ, похований на байковому цвинтарі. Доктор фізико-математичних наук, професор.

В 1930 вступив, а в 1934 закінчив фізико-математичний факультет Київського, університету імені Т.Г. Шевченка і з того часу, за виключенням років Великої Вітчизняної Війни, до кінця життя працював в Київському університеті на посадах асистента, старшого викладача, доцента, професора, декана фізичного факультету. У 1940 році Жмудський О.З. захистив кандидатську дисертацію, а у червні 1941 року пішов добровольцем на фронт. З 1946 по 1982 – завідувач кафедри загальної фізики, був деканом фізичного факультету у 1950 – 1956 роках, 1956 – 1978 – проректор з наукової роботи Київського державного університету. Заслужений діяч науки УРСР.
В 1955 захистив докторську дисертацію “Високодисперсное рентгенографирование большой светосилы и структурность спектральних линий”.
Наукові дослідження пов’язані з фізикою рентгенівських променів та рентгеноструктурним аналізом. Розроблено метод точного рентгенографування великих виробничих зразків металів і сплавів. Виконано комплекс експериментальних досліджень рентгенівських емісійних спектрів кратноіонізованих атомів. Підготував п’ять кандидатів наук. На протязі багатьох років був заступником голови правління товариства “Знання” УРСР, членом координаційної Ради з фізики твердого тіла. Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 2-го ступеня, Червоної Зірки, “Знак Пошани” та вісьмома медалями.
Ним опубліковано понад 250 наукових робіт, з яких 16 – монографії та навчальні посібники. Він підготував 19 кандидатів наук, на конкурсній основі він отримав звання “Почесний Соросівський професор”. Основні праці: “Високодисперсное рентгенографирование большой светосилы и структурность спектральних линий”.-К.: Издательствово Киевского университта, 1958; “Природа ретгеновских сателитов й структурних диаграммных линий”.-К: Издательствово Киевского университетата, 1966; “Кріогенне матеріалознавство”.-К.: “Вища школа”, 1979
Велику увагу Жмудський О.З. приділяв пропаганді наукових знань, активно працюючи у президії Республіканського правління товариства “Знання”. Він нагороджений знаком “За активну роботу в товаристві “Знання” та вищою нагородою товариства “Знання” -медаллю імені С.І.Вавілова “За видатний внесок у пропаганду наукових знань”.

Оставить комментарий:

Имя:
Email:
Сайт:
Комментарий:

(Spamcheck Enabled)