Незабутні постаті

Коцаренко Микола Якович

18.04.2012

(2.10.1941 – 9.02.1998)
Микола Якович Коцаренко народився 2 жовтня 1941 р. в селі Хильківка Хорольського району Полтавської області. 1959-го поступив на радіофізичний факультет Київського університету, який закінчив в 1964 р.

З тих пір з університетом пов’язані роки становлення його як вченого і викладача. Після закінчення аспірантури протягом двох десятків років він працював на кафедрі теоретичної фізики, пройшовши шлях від асистента до професора кафедри. 1967-го він захистив кандидатську. В наступні роки, під його керівництвом була створена теорія мазера на вільних електронах, а 1979-му році він захистив докторську дисертацію. У 1988 р. був обраний завідуючим кафедрою астрономії. На фізичному факультеті Київського університету незмінно читав курси теоретичної фізики і неодноразово визнавався кращим лектором факультету.
Сфера наукових проблем, якими займався М.Я. Коцаренко, досить широка – від питань акустоелектроніки і акустооптики до теорії твердотільної і космічної плазми. Починаючи з 1963 р., роботи молодого вченого, виконані під керівництвом професора А. М. Федорченка, публікуються у провідних наукових журналах, викликаючи жвавий інтерес на представницьких республіканських і міжнародних конференціях.
Роботи М.Я. Коцаренка 1970 – 80-х років головним чином присвячені теорії хвильових процесів у твердих тілах та плазмі. Обдарованість фізика-теоретика, енергія та цілеспрямованість дозволили Миколі Яковичу отримати цілий ряд важливих та цікавих результатів.
Він теоретично передбачив можливість існування другої геліконної гілки в плазмі, що обумовлено релятивістськими ефектами (Физика плазмы, 1974), а в твердотільній плазмі – відхиленням від стандартного закону дисперсії носіїв (Физика твердого тела, 1974).Разом із співавторами встановив ефект формування поперечних поверхневих акустичних хвиль типу Гуляєва – Блюстейна в присутності електричного поля (Физика твердого тела, 1976). Показав можливість існування акустоелектромагнітних солітонів при параметричній трихвилевій взаємодії електромагнітних та акустичних хвиль (ЖЭТФ, 1986).
На кафедрі астрономії М.Я. Коцаренко проводив дослідження, пов’язані з космосом. Опубліковано декілька робіт із стратифікації плазми в хвостах комет та філаментації електронного потоку в полярних сяйвах, вийшли роботи з теорії пилової плазми. Виконано декілька теоретичних робіт з динаміки електронних пучків у космічній плазмі для супутникового проекту «АПЕКС». Він заснував спеціальність «Фізика космосу» на фізичному факультеті Київського університету. Протягом 1993 – 1995 рр. очолював роботи за космічними проектами «Інтербол» та «Попередження».
1995 року виїхав на роботу в Мексику, де працював професором на кафедрі фізики космосу в Інституті геофізики Національного університету Мексики (UNAM), за короткий час здобув пошану і визнання (науковий співробітник рівня «С»). Там продовжував теоретичні роботи з фізики космічної плазми, опублікував роботи по теорії пилової плазми та акустичному каналу впливу літосфери на іоносферу. Всього М.Я. Коцаренко опублікував більше 170 наукових робіт, з них 2 монографії у співавторстві.
М.Я. Коцаренко фактично започаткував нову школу з фізики плазми, підготувавши більше 20 кандидатів та 4 доктори наук. Його учні працюють як в Україні, так і далеко за її межами, багато з них отримали міжнародне визнання, відзначені престижними преміями.

В.М. Івченко.

Оставить комментарий:

Имя:
Email:
Сайт:
Комментарий: